Loving The Northwest

Loving The Northwest

Thursday, January 14, 2010

WinCo sales for Thursday, January 14th (prices gathered from the Richland, WA store).

Richland, WA WinCo does take printable coupons, I use them each week.

I am matching up current coupons with WinCo's low prices as well as listing sale items.

Sales normally run for about two weeks.

When you add coupons to WinCo's already low prices you really save.

For this week's $5 Meals from WinCo Sales see NW Coupon Lady Bargain Meal (proud contributor of $5 dinners)

New items are listed in green

Frito Lays multipack 22 ct $5.48 ($1/1 peelie) = $4.48

Del Monte Pineapple 20oz $.95
Little Debbie Snacks $1.18
Huntz Snack Pack 4 pack $.92
Santiam canned vegetables, corn and green beans $.58
Southbeach Cereal Bars $1.98
Kellogg's Fiberplus bars $1.98
Pace Picante Sauce 64oz $4.98
Rosarita refried beans $.82
($.50/3 in 12/13 SS) = $.65
Knorr Rice or Pasta packets 5.6oz $.85
Planters Peanuts 16oz $1.98 ($1/2 in Party Playbook coupon book) = $1.48 each
Kashi Cereal $2.58
Betty Crocker Hamburger Helper $.98 ($.75/3 in 1/3 SS) = $.75 each
Fisher Cashews $2.98 9oz ($1/1 in 1/10 SS)
Del Monte Spaghetti Sauce 26.5oz $.86
Kraft Parmesan Cheese 8oz $2.98
Pillsbury Cake Mix $.88
Pillsbury frosting $1.28 ($.50/1 in 11/8 RP) = $.78
Pillsbury Brownie Mix $.78 ($.40/1 in 11/8 SS) = $.38
Kraft Mac & Cheese $.74 (B3G1 in 12/13 SS) = $.55 each
Kraft Deluxe Mac and cheese $1.50
Tenderbird Frozen Chicken Breast 48oz $4.98
Bar S Corn Dogs 48oz $2.98
Oscar Mayer shaved deli meat $1.98 ($1/2 in 12/13 SS) = $1.48
Kraft Singles 12oz $1.98
($.50/1 in 12/6 SS)
= $1.48
Stouffer's Lasgna 90oz $9.75
Nalley's Chilli $.96
Hy-top mustard 20oz $.78
Lindsey Olives 6oz $.98 ($1.00/2 printable) = $.48 each
Vlasic Kosher Pickles 80oz $2.98
Del Monte Ketchup 24oz $.94
Best Foods Real Mayo 30oz $2.98
Cocoa and Fruity Pebbles $1.68 ($1/2 in 12/6 SS) = $1.18

Fruit/Vegetables:
Bananas $.49lb
Braeburn Apple $.78lb
Green Bell Peppers $.48 each, Red and Yellow $.68 each
Small avocados $.68 each
Cucumbers $.48 each
Brocolli $.88lb
Red Potatoes 5lb $1.98
Bosc Pears $.78lb

Chips:
Chex Mix $2.48 8.75oz ($.50/1 printable or this printable) = $1.98
Chex Mix Chocolate 8.75oz $2.73 ($.50/1 printable) = $2.23
Planters nuts mixed $2.98 ($1/1 in 12/13 SS) =$2.48
Rold Gold Pretzels 16oz $2.28 ($1/2 SS printable) = $1.78
Lay's Baked potato Chips $3.08 ($1/1 in 1/3 SS) = $2.08


Canned veg/fruit:

Betty Crocker Potatoes $1.18 6.6oz ($.35/1 in 12/13 SS) = $.83
Idahoan Potatoes 4 0z or larger $.88 ($.40/1 printable) = $.48
V8 Veg Juice 46oz $2.48 ($.60/2 in 1/3 SS) = $2.18
V8 Splash 40oz $1.98 ($1/2 in 1/3 SS) = $1.48
Dole Fruit Bowls $1.98 ($.75/2 in 1/10 SS) = $1.61
Dole Fruit Parfaits $1.98 ($.75/2 in 1/10 SS) = $1.61

Prepared Dinners/Canned Meat:
Mahatama Rice 32oz $2.12 ($.75/1 printable) = $1.37
Kraft Macaroni and Cheese $.74 (B3G1 in 12/13 SS) = $.55
Hamburger Helper $.98 ($.75/3 in 1/3 SS) = $.93
Chef Boyardee $.87 ($.35/3 in 1/10 SS) = $.75
Chef Boyardee $.92 ($.40/1 in 1/10 SS) = $.52

Soup:
Rosarita refried beans $.85 ($.50/3 in 12/13 SS) = $.68
Progresso Soups 19oz $1.50 ($1/4, $.50/2 in 1/3 GM) = $1.43
Campbell's condensed soups $1.32 ($.40/2 in 1/3 SS) = $ 1.12
Campbell's tomato/chicken noodle soup $.68
($.40/4 in 1/3 SS) = $.58
Campbell's chunky cans or bowls $1.50
($.50/4 in 12/13 SS) = $1.32
Campbell's healthy condensed soup $1.08
($.40/2 in 1/3 SS) = $.88
Campbell's healthy chunky soup $1.48
($.50/2 i n1/3 SS) = $.93
Campbell's healthy harvest soup $1.28
($.50/2 in 1/3 SS) = $1.03
Campbell's condensed soup (mushroom) $.78 ($.40/4 in 1/10) = $.68

Campbell's Soup at Hand $1.08 ($.50/1 in 1/10 SS) = $.58
Progresso Soup $1.50 ($1/4 or $.50/2 in 1/3 GM) = $1.43


Baking:

Crisco oil 48oz $2.48($.55/1 in 11/8 RP) = $1.93
Ducan Hines cake $.98 ($.55/1 in 10/11 SS) = $.43
Betty Crocker Frosting $1.46
($.50/1 printable) = $.96
Betty Crocker Cookie Mix $1.50 ($.40/1 printable) = $1.10
Pillsbury Frosting $1.32 ($.40/1 in 11/8 RP)
Pillsbury Browie Mix $.98 ($.40/1 in 11/8 RP)
Bisquick 40oz $2.78 ($.60/1 printable) = $2.18
Progresso bread crumbs $1.82($1/2 printable) Italian bread crumbs on sale for $.98 = $1.32 / $.48
Sun-Maid Raisins 2lbs $2.98 ($1/2 in 11/8 SS) = $1.48

Cereal:
General Mills $2.54 ($1/3 in 1/3 GM) = $2.14
General Mills Chex $2.00 ($1/2 in 12/13 SS) = $1.50
General Mills Trix $2.54
($1.50/2 printable) = $1.79
General Mills Cheerios $2.54
($.75/1 printable) = $1.79
General Mills Regular Cheerios $1.58
($.55/1 printable) = $1.03
Kelloggs Cereal $2.62 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.12
Cocoa Puffs $2.50 ($.75/1 printable) = $1.75
Kellogg's mini wheats $2.48 ($1.50/2 printable) = $2.17
Fiber One Granola Bars $2.18 ($.40/1 in 1/3 GM) = $1.78
Betty Crocker Fruit Snacks $1.78 ($.50/2 in 1/3 GM) = $1.53
Carnation Breakfast Essentials Packs $4.56 ($1/1 in 1/3 SS) = $3.56
Nature Valley Granola Bars $2.18 ($.40/1 printable) = $1.78

Deli:
Roast Beef $4.48lb
Cooke ham $1.98lb
Turkey Pastrami $3.68lb
Honey Ham $2.98lb
Pepper Turkey $3.98lb
Sliced Turkey Breast $2.98lb
Black Forrest Ham $3.98lb

Meat/cheese:
Laughing Cow Babybel $2.98 ($.55/1 in 1/10 SS)
Foster Farms Lunch meat tub $2.56($1/2 printable) = $2.06
Land o Frost Deli Meat 1lb $1.98 ($.55/1 in 11/8 RP) = $1.43
Kraft Singles 12oz $1.98 ($.50/1 in 12/6 SS) = $1.78
Hillshire Farms Cocktail Links $2.48 ($1/2 in 12/6 RP) = $1.98
Veleeta Cheese 2lb $4.34 ($.55/1 in printable)

Butcher Block
Pork Butt Roast $.99lb
Pork Chuck Steak $1.28
Pork chuck Roast $.99lb
Pork Whole Sirloin $1.58lb
Boneless Fillet chops $1.48lb
Beef bottom round steak $2.48lb
Beef Petite Sirloin Steak $2.68
Beef Round Carne Asada $2.98lb
Chicken Breast $1.79lb
Ground beef 30% $1.98lb
2 pack whole chicken $.88lb
WinCo Turkey $.86lb
Dairy:

Coffee Mate Creamer $3.13 ($.50/1 in 11/1 RP) = $2.38
Darigold 1/2 gal lactose free milk $2.58 ($.75/1 in 11/22 SS) = $1.79
Darigold 1/2 and 1/2 qt $1.68 ($.50/1 in 11/22 SS) = $1.18
Darigold Sour Cream 16oz $1.58 ($.40/1 in 10/11 SS)=$.98
Darigold 1lb butter $2.18($.30/1 in 11/22 SS)= $1.38
Yoplait yogurt cups $.50 ($.40/6 or $.50/8 in 1/3 GM) = $.43
Yoplait Yoplus 4 pack $1.38($1/1 printable)= $.38
Yoplait Gogurt $2.36 ($1.00/1 in 1/3 GM) = $1.36
Dannon Activia $1.76 ($1/1 in 1/10 SS) = $.76
Dannon Danimals $2.34 $1/1 in 1/10 SS) = $1.34
Refrigerator items:
Jell-o pudding $3.11 ($1/2 in 12/13 SS) = $2.61
Pillsbury breadsticks $1.72 ($.40/2 printable ) = $1.52

Pillsbury Crescent Rolls $1.48 ($.50/2 printable )= $1.23
Pillsbury Grand Biscuits $1.77 ( $.75/2 printable) = $1.40
Pillsbury cookie dough $1.72 ($1/2 printable ) = $1.22
Pillsbury Sweet Rolls $1.48 ($.40/2 printable ) = $1.28

Frozen Food:

Lean Pocket/Hot pockets $1.77 ($1/4 in 10/24 SS) = $1.52
Gorton's bagged fish sticks 20oz $4.72 ($1/2 printable) = $4.22
SuperPretzel Product $1.76 ($.50/1 in 12/6 RP) = $1.26
Boca Burgers $2.48 ($1/2 in 1/3 SS) = $1.98
El Monterey Taquitos 20ct $5.25 ($1/1 printable)
Bagel Bites 9 ct $1.96 ($1/1 printable) = $.96
California Pizza Kitchen $6.68 ($1/1 printable) = $3.48
Totino's party pizza $1.12 ($.50/3 in 11/15 SS) = $.81
Jimmy Dean Breakfast Bowls $2.12 ($1/2 in 11/1 RP) $1.62
Jimmy Dean Breakfast Skillets $3.78 ($.75/1 in 12/6 RP) = $3.03
Pillsbury Toaster Strudels $1.67 ($1/1 printable) = $.67

Cookies/Crackers:

Keebler Crackers $1.98 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.48
Nabsico Crackers $1.98 (stock up for your Nabisco Rebate) ($1/2 in 12/13 SS) = $1.48
Sunshine Cheez-Its $2.28 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.78
Welch's Jam grape $2.08 ($1/2 in 1/3 SS) = $1.58
Quaker Rice Snacks 3.3oz $.98 ($.75/1 in 1/10) = $.23
See Winco Bargain meals for some low cost meals

Also see BeCentsable's Grocery Gathering and Grocery Deals for more savings on your other favorite stores

4 comments:

The Keevy Family said...

Thank you so much for all of your hard work for this list! I am in Renton, WA and I have bookmarked your website so that I can visit often.

Jane
Alltogetherbeautiful.blogspot.com

thecouponproject said...

This is an amazing amount of work. I know why most bloggers don't touch Winco with a 10-foot pole - it's because they don't have regular ads. Bless you for your hard work!

Bonnie said...

you have just changed my world! I have been looking for match ups and sale prices forever! This really takes the guess work out of my shopping trips...thank you thank you!

Kim said...

Thanks for the match-ups. I haven't shopped at Winco before because it's a little out of the way, but I am going to give it a try soon! :) Kim at Puget Sound Prudence