Loving The Northwest

Loving The Northwest

Thursday, January 7, 2010

WinCo Foods Sales 1/7/2010

WinCo sales for Thursday, January 7th (prices gathered from the Richland, WA store).

Richland, WA WinCo does take printable coupons, I use them each week.

I am matching up current coupons with WinCo's low prices as well as listing sale items.

Sales normally run for about two weeks.

When you add coupons to WinCo's already low prices you really save.

For this week's $5 Meals from WinCo Sales see NW Coupon Lady Bargain Meal (proud contributor of $5 dinners)

New items are listed in green

Value aisle:
Frito Lays multipack 22 ct $5.48 ($1/1 peelie) = $4.48
Mission Tortilla Chips 22oz $1.98 (.55/1 printable) = $1.43
Del Monte Pineapple 20oz $.95
Santiam canned vegetables, corn and green beans $.58
Southbeach Cereal Bars $1.98
Kellogg's Fiberplus bars $1.98
Pace Picante Sauce 64oz $4.98

Rosarita refried beans $.82 ($.50/3 in 12/13 SS) = $.65
Knorr Rice or Pasta packets 5.6oz $.85
Planters Peanuts 16oz $1.98 ($1/2 in Party Playbook coupon book) = $1.48 each
Kashi Cereal $2.58
Betty Crocker Hamburger Helper $.98 ($.75/3 in 1/3 SS) = $.75 each
Del Monte Spaghetti Sauce 26.5oz $.86
Kraft Parmesan Cheese 8oz $2.98
Pillsbury Cake Mix $.88
Pillsbury frosting $1.28 ($.50/1 in 11/8 RP) = $.78
Pillsbury Brownie Mix $.78 ($.40/1 in 11/8 SS) = $.38
Kraft Mac & Cheese $.74 (B3G1 in 12/13 SS) = $.55 each
Kraft Deluxe Mac and cheese $1.50
Tenderbird Frozen Chicken Breast 48oz $4.98
Bar S Corn Dogs 48oz $2.98
Oscar Mayer shaved deli meat $1.98 ($1/2 in 12/13 SS) = $1.48
Kraft Singles 12oz $1.98($.50/1 in 12/6 SS)
= $1.48

Stouffer's Lasgna 90oz $9.75
Nalley's Chilli $.96
Hy-top mustard 20oz $.78
Lindsey Olives 6oz $.98 ($1.00/2 printable) = $.48 each
Vlasic Kosher Pickles 80oz $2.98
Del Monte Ketchup 24oz $.94
Best Foods Real Mayo 30oz $2.98
Cocoa and Fruity Pebbles $1.68 ($1/2 in 12/6 SS) = $1.18

Fruit/Vegetables:
Bananas $.49lb
Braeburn $.78lb
Green Bell Peppers $.48 each
Small avocados $.68 each
Cucumbers $.48 each
Brocolli $.88lb
Red Potatoes 5lb $1.98
Bosc Pears $.68lb

Chips:
Chex Mix $2.48 8.75oz ($.50/1 printable or this printable) = $1.98
Chex Mix Chocolate 8.75oz $2.73 ($.50/1 printable) = $2.23
Planters nuts mixed $2.98 ($1/1 in 12/13 SS) =$2.48
Rold Gold Pretzels 16oz $2.28 ($1/2 SS printable) = $1.78
Lay's Baked potato Chips $3.08 ($1/1 in 1/3 SS) = $2.08

Canned veg/fruit:
Betty Crocker Potatoes $1.18 6.6oz ($.35/1 in 12/13 SS) = $.83
Idahoan Potatoes 4 0z or larger $.88 ($.40/1 printable) = $.48

Prepared Dinners/Canned Meat:
Mahatama Rice 32oz $2.12 ($.75/1 printable) = $1.37

Soup:

Rosarita refried beans $.85 ($.50/3 in 12/13 SS) = $.68
Progresso Soups 19oz $1.50 ($1/4, $.50/2 in 1/3 GM) = $1.43
Campbell's condensed soups $1.32 ($.40/2 in 1/3 SS) = $ 1.12
Campbell's tomato/chicken noodle soup $.68 ($.40/4 in 1/3 SS) = $.58
Campbell's chunky cans or bowls $1.50 ($.50/4 in 12/13 SS) = $1.32
Campbell's healthy condensed soup $1.08 ($.40/2 in 1/3 SS) = $.88
Campbell's healthy chunky soup $1.48 ($.50/2 i n1/3 SS) = $.93
Campbell's healthy harvest soup $1.28 ($.50/2 in 1/3 SS) = $1.03

Baking:

Crisco oil 48oz $2.48($.55/1 in 11/8 RP) = $1.93
Ducan Hines cake $.98 ($.55/1 in 10/11 SS) = $.43
Betty Crocker Frosting $1.46 ($.50/1 printable) = $.96
Betty Crocker Cookie Mix $1.50 ($.40/1 printable) = $1.10
Bisquick 40oz $2.78 ($.60/1 printable) = $2.18
Progresso bread crumbs $1.82($1/2 printable) Italian bread crumbs on sale for $.98 = $1.32 / $.48
Sun-Maid Raisins 2lbs $2.98 ($1/2 in 11/8 SS) = $1.48


Cereal:

General Mills $2.54 ($1/3 in 1/3 GM) = $2.14
General Mills Chex $2.00 ($1/2 in 12/13 SS) = $1.50
General Mills Trix $2.54 ($1.50/2 printable) = $1.79
General Mills Cheerios $2.54 ($.75/1 printable) = $1.79
General Mills Regular Cheerios $1.58 ($.55/1 printable) = $1.03
Kelloggs Cereal $2.62 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.12
Cocoa Puffs $2.50 ($.75/1 printable) = $1.75
Kellogg's mini wheats $2.48 ($1.50/2 printable) = $2.17
Fiber One Granola Bars $2.18 ($.40/1 in 1/3 GM) = $1.78
Betty Crocker Fruit Snacks $1.78 ($.50/2 in 1/3 GM) = $1.53
Carnation Breakfast Essentials Packs $4.56 ($1/1 in 1/3 SS) = $3.56
Nature Valley Granola Bars $2.18 ($.40/1 printable) = $1.78


Deli:
Roast Beef $4.98lb
Redi Roast Beef $4.98lb
Sliced Turkey Breast $2.98lb
Black Forrest Ham $3.98lb

Meat/cheese:
Foster Farms Lunch meat tub $2.56($1/2 printable) = $2.06
Tillamook Cheese 32oz $5.68
Land o Frost Deli Meat 1lb $1.98 ($.55/1 in 11/8 RP) = $1.43
Kraft Singles 12oz $1.98 ($.50/1 in 12/6 SS) = $1.78

Butcher Block
Pork 1/2 picnic roast $.98lb
Pork Riblets $1.48lb
Boneless Fillet chops $1.98lb
Beef Top Round Roast $1.98lb
Beef Chuck steak $1.58lb

Beef Round Carne Asada $2.98lb
Chicken Breast $1.79lb
Ground beef 30% $1.98lb
2 pack whole chicken $.88lb

Dairy:


Coffee Mate Creamer $3.13 ($.50/1 in 11/1 RP) = $2.38
Darigold 1/2 gal lactose free milk $2.58 ($.75/1 in 11/22 SS) = $1.79
Darigold 1/2 and 1/2 qt $1.68 ($.50/1 in 11/22 SS) = $1.18
Darigold Sour Cream 16oz $1.58 ($.40/1 in 10/11 SS)=$.98
Darigold 1lb butter $2.18($.30/1 in 11/22 SS)= $1.38
Yoplait yogurt cups $.50 ($.40/6 or $.50/8 in 1/3 GM) = $.43
Yoplait Yoplus 4 pack $2.00 ($1/1 printable)= $1.00
Yoplait Gogurt $2.36 ($1.00/1 in 1/3 GM) = $1.36


Refrigerator items:
Jell-o pudding $3.11 ($1/2 in 12/13 SS) = $2.61
Pillsbury breadsticks $1.72 ($.40/2 printable ) = $1.52

Pillsbury Crescent Rolls $1.48 ($.50/2 printable )= $1.23
Pillsbury Grand Biscuits $1.77 ( $.75/2 printable) = $1.40
Pillsbury cookie dough $1.72 ($1/2 printable ) = $1.22
Pillsbury Sweet Rolls $1.48 ($.40/2 printable ) = $1.28

Frozen Food:

Lean Pocket/Hot pockets $1.77 ($1/4 in 10/24 SS) = $1.52
Gorton's bagged fish sticks 20oz $4.72 ($1/2 printable) = $4.22
SuperPretzel Product $1.76 ($.50/1 in 12/6 RP) = $1.26
Boca Burgers $2.48 ($1/2 in 1/3 SS) = $1.98
El Monterey Taquitos 20ct $5.25 ($1/1 printable)
California Pizza Kitchen $6.68 ($1/1 printable) = $3.48
Totino's party pizza $1.12 ($.50/3 in 11/15 SS) = $.81
Jimmy Dean Breakfast Bowls $2.12 ($1/2 in 11/1 RP) $1.62
Jimmy Dean Breakfast Skillets $3.78 ($.75/1 in 12/6 RP) = $3.03
Pillsbury Toaster Strudels $1.67 ($1/1 printable) = $.67

Cookies/Crackers:

Keebler Crackers $1.98 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.48
Nabsico Crackers $1.98 (stock up for your Nabisco Rebate) ($1/2 in 12/13 SS) = $1.48
Sunshine Cheez-Its $2.28 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.78
Welch's Jam grape $2.08 ($1/2 in 1/3 SS) = $1.58

See Winco Bargain meals for some low cost meals

Also see BeCentsable's Grocery Gathering and Grocery Deals for more savings on your other favorite stores

3 comments:

k....mom said...

you should get paid for the awesome job you do, but all I can give you is my thanks. THANK-YOU, your work makes a difference in my life.

NW Coupon Lady said...

Thank you for the kind words. I'm so glad people can use it. Before deciding to do this blog I would have loved it also. I seen there was the need and I decided to be the one.

Yuki said...

Thank you from the bottom of my heart. I really appreciate all the wonderful deals you share with us. Especially the Winco food sales. You help my family of 5 stay under budget. :) I second the the sentiment that you should get paid for what you do. Your AWESOME.