Loving The Northwest

Loving The Northwest

Thursday, December 31, 2009

WinCo Foods Sales 12/31/09 - 1/7/10

WinCo sales for Thursday, December 31st (prices gathered from the Richland, WA store).

Richland, WA WinCo does take printable coupons, I use them each week.

I am matching up current coupons with WinCo's low prices as well as listing sale items.

Sales normally run for about two weeks.

When you add coupons to WinCo's already low prices you really save.

For this week's $5 Meals from WinCo Sales see NW Coupon Lady Bargain Meal (proud contributor of $5 dinners)

New items are listed in green

Value aisle:
Lay's Potato Chips $1.98
Mission Tortilla Chips 22oz $1.98 (.55/1 printable)
Del Monte Pineapple 20oz $.95 ($.50/1 printable)
Santiam canned vegetables, corn and green beans $.58
Nabsico Crackers $1.98 (stock up for your Nabisco Rebate) ($1/2 in 12/13 SS)
Sunshine Cheez-Its $2.28 ($1/2 in 12/13 RP)
Chef Boyardee 15oz $.87
Rosarita refried beans $.82 ($.50/3 in 12/13 SS)
Lipton Onion Soup Mix 2 pack $1.14
Planters Peanuts 16oz $1.98 ($1/2 in Party Playbook coupon book)
Kashi Cereal $2.58
Betty Crocker Hamburger Helper $1.18 ($.75/3 in 1/3 SS)
Hy-Top chicken broth 14.5oz $.55
Ocean Spray Cranberry Sauce 16oz $.98
Del Monte Spaghetti Sauce 26.5oz $.86
Kraft Parmesan Cheese 8oz $2.98
Pillsbury Cake Mix $.88
C & H Sugars 2lbs $1.48 ($.35/1 in 10/18RP)
Kraft Mac & Cheese $.74 (B3G1 in 12/13 SS) = $.55 each
Kraft Deluxe Mac and cheese $1.50
Tenderbird Frozen Chicken Breast 48oz $5.98
Hy-Top Cream Cheese 8oz $.98
Stouffer's Lasgna 90oz $9.75
Pepperidge Farms Texas Toast $1.88
CoffeMate Creamers $2.88 ($.50/1 in 11/1 RP)
Hillshire Little Smokies $2.48 ($1/2 in 11/15 RP)
Nalley's Chilli $.88
Hy-top mustard 20oz $.78
Lindsey Olives 6oz $.98 ($1.00/2 printable)
Vlasic Kosher Pickles 80oz $2.98
Del Monte Ketchup 24oz $.94
Best Foods Real Mayo 30oz $2.88 ($1/2 printable)
Cocoa and Fruity Pebbles $1.68 ($1/2 in 12/6 SS)

Fruit/Vegetables:
Bananas $.49lb
Braeburn $.78lb
Green Bell Peppers $.48 each
Small avocados $.68 each
Cucumbers $.48 each
Brocolli $.98lb
Red Potatoes 5lb $1.98
D' Anjou Pears $.68lb
Lighthouse dressing $3.88 ($1/2 printable)
Dole Salad Blends $1.68 - $1.98 ($1/2 Printable)

Chips:
Chex Mix $2.48 8.75oz ($.50/1 printable or this printable) = $1.98
Planters nuts mixed $2.98 ($1/1 in 12/13 SS) =$2.48
Rold Gold Pretzels 16oz $2.28 ($1/2 SS printable) = $1.78

Canned veg/fruit:
Betty Crocker Potatoes $1.18 6.6oz ($.35/1 in 12/13 SS) = $.83
Dole Fruit Cups in Sugar Free jello $1.98 ($1/2 printable) = $.98
Dole any type (Pineapple) $.95 ($50/1 printable) = $.45
Idahoan Potatoes 4 0z or larger $.88 ($.40/1 printable) = $48

Prepared Dinners/Canned Meat:
Minute Rice 28oz $3.12 ($.50/1 printable)= $2.62
Mahatama Rice 32oz $2.12 ($.75/1 printable) = $1.37
S&W beans $.72 ($.5o/3 in 11/8 RP or printable)= $.55
Rosarita refried beans $.82 ($.50/3 in 12/13 SS) = $.68

Soup:

Progresso Soups 19oz $1.68 ($1/4, $.50/2 in 1/3 GM) = $1.43
Campbell's condensed soups $1.32 ($.40/2 in 1/3 SS) = $ 1.12
Campbell's tomato/chicken noodle soup $.68 ($.40/4 in 1/3 SS) = $.58
Campbell's chunky cans or bowls $1.45 ($.50/4 in 12/13 SS) = $1.32

Baking:

Crisco oil 48oz $2.48($.55/1 in 11/8 RP) = $1.93
Ducan Hines cake $.98 ($.55/1 in 10/11 SS) = $.43
Pillsbury brownie mix $.98 (.40/1 in 11/8 RP) = $.58
Pillsbury Frosting $1.32 ($.40/1 in 11/8 RP) = $.92
Bisquick 40oz $2.78 ($.60/1 printable) = $2.18
Progresso bread crumbs $1.82($1/2 printable) Italian bread crumbs on sale for $.98 = $1.32 / $.48
Aunt Jemima mix 32oz $2.34($1/2 printable) = $1.93

Sun-Maid Raisins 2lbs $2.98 ($1/2 in 11/8 SS) = $1.48


Cereal:

General Mills $2.48 ($1/3 in 1/3 GM) = $2.14
General Mills Chex $2.00 ($1/2 in 12/13 SS) = $1.50
Kelloggs Cereal $2.62 ($1/2 in 12/13 RP) = $1.12
Cocoa Puffs $2.50 ($.75/1 printable) = $1.75
Cheerios Honey Nut $1.98 ($.55/1 Printable) = $1.43
Kellogg's mini wheats $2.48 ($1.50/2 printable) = $2.17
Special K bars $2.74($1/2 printable) = $2.00


Deli:
Roast Beef $4.98lb
Deli Lite Roast Beef $1.98lb
Sliced Turkey Breast $2.98lb
Black Forrest Ham $3.98lb

Meat/cheese:
Foster Farms package lunch meat package $1.92($1/2 printable) = $1.42
Foster Farms Lunch meat tub $2.56($1/2 printable) = $2.06
Tillamook Cheese 32oz $5.68
Oscar Mayer Bacon $2.78 ($.75/1 in 11/15 SS) = $2.03
Resers salads 3lbs $3.76 ($1/1 printable) = $2.76
Land o Frost Deli Meat 1lb $1.98 ($.55/1 in 11/8 RP) = $1.43
Kraft Singles 12oz $2.28 ($.50/1 in 12/6 SS) = $1.78

Butcher Block
Pork 1/2 picnic roast $.98lb
Pork Chuck Steak $1.28lb
Pork Sirloin roasts $1.18lb
Boneless Fillet chops $1.98lb
Beef Chuck Roast $1.97lb

Beef Rib Roast $3.88
Chicken Breast $1.79lb
Ground beef 30% $1.98lb
2 pack whole chicken $.88lb
WinCo frozen turkey $.86lb

Dairy:


Coffee Mate Creamer $2.88 ($.50/1 in 11/1 RP) = $2.38
Darigold 1/2 gal lactose free milk $2.54($.75/1 in 11/22 SS) = $1.79
Darigold 1/2 and 1/2 qt $1.68 ($.50/1 in 11/22 SS) = $1.18
Darigold Sour Cream 16oz $1.38 ($.40/1 in 10/11 SS)=$.98
Tillamook butter 1lb $1.82
Darigold 1lb butter $2.18($.30/1 in 11/22 SS)= $1.38
Yoplait yogurt cups $.50 ($.40/6 or $.50/8 in 1/3 GM) = $.43
Yoplait Yoplus 4 pack $2.00 ($1/1 printable)= $1.00
Yoplait Gogurt $2.36 ($1.00/1 in 1/3 GM) = $1.36
Yoplait Delights Yogurt 4 pack $2.00 ($1/1 printable) = $1.00


Refrigerator items:
Pillsbury breadsticks $1.72 ($.40/2 printable ) = $1.52
Pillsbury Crescent Rolls $1.48 ($.50/2 printable )= $1.23
Pillsbury Grand Biscuits $1.77 ( $.75/2 printable) = $1.40
Pillsbury cookie dough $1.72 ($1/2 printable ) = $1.22
Pillsbury Sweet Rolls $1.48 ($.40/2 printable ) = $1.28

Frozen Food:

Ore Ida Steam N' Mash $3.21 ($1/1 printable) = $2.21
Lean Pocket/Hot pockets $1.77 ($1/4 in 10/24 SS) = $1.52
Gorton's bagged fish sticks 20oz $4.72 ($1/2 printable) = $4.22
SuperPretzel Product $1.76 ($.50/1 in 12/6 RP) = $1.26
Jose Ole products 12oz or larger $3.98 ($1/1 printable) = $2.98
Freschetta Frozen Pizza 21.75oz $5.08 ($1.00/1 printable) = $4.08
California Pizza Kitchen $4.48 ($1/1 printable) = $3.48
Tony's multi Serve pizza $2.48 ($1/2 printable) = $1.95
Totino's party pizza $.98 ($.50/3 in 11/15 SS) = $.81
Sara Lee Frozen Dessert $2.98 ($1/1 printable) = $1.98
Sara Lee Simple Sweet Pies $6.26 ($1/1 in 10/25 RP) $5.26
Jimmy Dean Breakfast Bowls $2.12 ($1/2 in 11/1 RP) $1.62
Jimmy Dean Breakfast Skillets $3.78 ($.75/1 in 12/6 RP) = $3.03

Cookies/Crackers:
Keebler Cookies $2.98 ($1.50/2 printable) = $2.23
Special K Crackers $2.08($1/1 printable) = $1.08

Keebler Flipsides $2.08($1/2 printable) = $1.58

See Winco Bargain meals for some low cost meals

Also see BeCentsable's Grocery Gathering and Grocery Deals for more savings on your other favorite stores

2 comments:

Yasmin said...

As of January 4 the price of Pepsi @ the Richland WinCo is now $3.58.

NW Coupon Lady said...

Thank you. I removed the Pepsi from my list.