Loving The Northwest

Loving The Northwest

Thursday, November 12, 2009

WinCo Foods 11/12 - 11/18

WinCo sales for Thursday, November 14th (prices gathered from the Richland, WA store).

Richland, WA WinCo does take printable coupons, I use them each week.

I am matching up current coupons with WinCo's low prices as well as listing sale items.
Sales normally run for about two weeks.

When you add coupons to WinCo's already low prices you really save.


For this week's $5 Meals from WinCo Sales see NW Coupon Lady Bargain Meal (proud contributor of $5 dinners)

New items are listed in green

Value aisle:
Lay's Potato Chips $1.98
Sunbelt Snacks and bars $1.78-1.79
Del Monte Pineapple 20oz $.95
Santiam canned vegetables, corn and green beans $.58
Nabisco Easy Cheese $2.98
Nabisco Ritz Crackers 1lb $2.18
Mother's animal cookies 14oz $2.18
Mrs. Cubbison's Stuffing 12oz $1.44 ($.55/1 in 11/8 RP)
French's French Fried onions 60z $2.88 ($.50/1 in 11/8 RP)
Hy-Top water chestnuts 5oz $.48
Stove Top Stuffing 6oz $.78
Lipton Onion Soup Mix 2 pack $1.14
Planters Peanuts 16oz $1.98
Harmony Trail Mix 32oz $3.98
Austin Cookies and Crackers 45ct $8.98
Pacific Broth 32oz $1.78
Hy-Top chicken broth 14.5oz $.43
Ocean Spray Cranberry Sauce 16oz $.88
Libby's Pumpkin 29oz $1.98
Princella sweet potatoes 29oz $1.28
Hy-Top mini marshmallows 16oz $.88
Hy-Top sweetened condensed milk 14oz $.98
Hy-Top evaporated milk 12oz $.68
Jet Puffed marshmallow creme 7oz $.75
Guittard baking chips 12oz $1.68
Hershey's Heath bits 8oz $2.16
Hershey's Reeses Chips 10oz $1.94
Hy-Top light corn syrup 32oz $1.88
Sun Maid raisins 32oz $2.98 ($1/2 in 11/8 SS)
Bakers sweetened coconut 14oz $1.98
C & H Sugars 2lbs $1.48 ($.35/1 in 10/18RP)
Kraft Mac & Cheese $.74
Kraft Deluxe Mac and cheese $1.50
TGI Fridays appetizers $6.98
Tenderbird Frozen Chicken Breast 48oz $5.98
Hy-Top Cream Cheese 8oz $.98
Nestle's cookie dough tub 36oz $3.98
Stouffer's Lasgna 90oz $9.75
CoffeMate Creamers $2.98 ($.50/1 in 11/1 RP)
Hillshire Little Smokies $2.48
Nalley's Chilli $.88
Hy-top mustard 20oz $.78
Lindsey Olives 6oz $.98 ($1.00/2 printable)
Vlasic Kosher Pickles 80oz $2.98
Heinz Ketchup 40oz $1.98
Best Foods Real Mayo 30oz $2.98 ($1/2 printable)
General Mills, Trix, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Reeses $1.98 ($1/2 printable )

Fruit/Vegetables:
Bananas $.38lb
Fuji Apples $.98lb
Red Seedless Grapes $1.48lb
Green Bell Peppers $.78 each, yellow $.78 and red $.78
Small avocados $.68 each
Red Potatoes 5lb $1.98
Bartlett Pears $.68lb
Lighthouse dressing $3.88 ($1/2 printable)

Chips:
Chex Chocolate Flavor mix $2.73
$.50/1 printable or in 10/25 SS)
Chex Mix $2.48 8.75oz ($.50/1 printable or this printable)
Oh Boy Oberto Jerkey 3.25 oz $3.98 ($1/2 or $.50/1 in 11/1 SS)


Canned veg/fruit:
Betty Crocker Potatoes $1.66
($.40/1 printable)
Dole Fruit Cups in Sugar Free Gel $1.98 ($1/1 printable)

Pasta/Condiment:
S & W beans $.72 ($.50/3 in 11/8 RP)
Marie Callender's Gourmet Croutons $1.29 ($.55/1 in 11/8 RP)
Uncle Ben's long grain and wild rice $1.70 ($1/1 in 11/8 RP)
Prepared Dinners/Canned Meat:
Bumble Bee Premium Tuna Pouch $.98 ($1/1 printable)
McCormick Gravy Packets $.38 ($.50/1 in 11/1 RP)

Soup:

Cambell's Cream Soups 10.5oz ($.25/4 in 11/8 SS)
Progresso Soups 19oz $1.38 ($1/3 printable)
Campbell's 10oz Tomato and Cream of Chicken Soup $.97 ($.40/4 in 10/4 SS)
Swanson's Broth 14oz $.45 ($.25/4 in 11/8 SS)

Baking:
Flogers coffee 33.9oz $6.48 ($1/1 in 11/8 RP)
Ducan Hines cake, brownie mix $1.68($.55/1 in 10/11 SS)
Betty Crocker Cookie Mix 17.5oz $1.56 ($.40/1 in 10/25SS or printable)

Pillsbury brownie mix $.98 (.40/1 in 11/8 RP)
Pillsbury Frosting $1.26 ($.40/1 in 11/8 RP)
Betty Crocker Frosting $1.48 ($.50/1 in 10/25 SS)
Bisquick 40oz $2.78 ($.60/1 printable)
Progresso bread crumbs $2.34($1/2 printable)
Aunt Jemima mix 32oz $2.34($1/2 printable)

C &H Sugar 2lbs $1.48 ($.35/1 in 10/15 RP)
Crisco Veg Oil 32oz $3.47 ($.55/1 in 11/8 RP)
Nestle Toll House Morsels $2.36 ($.50/1 in 11/1 RP)

Cereal:
Grape Nuts $3.32 ($.55/1 in 10/11 SS)
General Mills $1.98 ($1/2 in 11/8 and 10/25 SS)
Kelloggs Cereal $2.18 ($1/1, $1/2, $1/3 in 11/8 RP)
Shredded Wheat cereal $2.48 ($.55/1 in 10/11SS)
Cheerios Honey Nut $1.98 ($.55/1 Printable)
Kellogg's mini wheats $2.48 ($1.50/2 printable)
Nature Valley Granola Bars $2.18 ($.40/1 printable or $1/2 in 10/4 SS)
Quaker Chewy Granola Bars $2.26 ($.75/2 in 10/11RP)
Special K bars $1.98 ($1/2 printable)
Cinnabon Bars $1.98 ($1/1 printable)


Deli:
Roast Beef $4.48
Natural Ham $4.48
Black Forest Ham $3.98

Meat/cheese:
Foster Farms package lunch meat $2.25 ($1/2 printable)
Foster Farms Lunch meat tub $1.98 ($1/2 printable)
Tillamook Cheese 32oz $5.68
Bar S Franks 16oz $.98 ($1/2 in 10/25 RP)
Deli Creations $2.18 ($1/2 printable)
Resers salads 3lbs $3.76 ($1/1 printable)
Land o Frost Deli Meat 1lb $2.30 ($.55/1 in 11/8 RP)

Butcher Block
Top Round Roast $2.28lb
New York Steak 3.98lb
Beef Flanken Steak $2.98lb
Pork Riblets $1.48lb
Cooks Bone in 1/2 spiral ham $1.58lb or whole $1.68lb
Butter Ball Turkeys $.98lb
WinCo Frozen Turkeys $.26lb (with a purchase of $50)
2 pack whole chicken $.88lb
Boneless Skinless Chicken Breast $2.18 lb
Hamburger 30% $1.98, 22% $2.48lb

Dairy:
Eggs $.98 large dozen 1st 6
Nestle Nesquick 16oz $1.50 ($.50/1 in 11/1 RP)
Coffe Mate Creamer $2.98 ($.50/1 in 11/1 RP)
Darigold Cottage Cheese 16oz $1.98 ($.40/1 in 10/11SS)
Darigold Sour Cream 16oz $1.38 ($.40/1 in 10/11 SS)
Tillamook butter 1lb $1.82
Yoplait yogurt cups $.50 ($.50/6 printable)
Yoplait Yoplus 4 pack $1.78 ($1/1 printable)
Yoplait Gogurt $1.98 ($1.00/2 in 9/13 SS) ($.80/2 or $.40/1 printable)
Yoplait Delights Yogurt 4 pack $2.60 ($1/1 printable)
Dannon Danimals 4 pack $2.66 ($1.00/1 in 11/1 SS)
Activia 4 pack $1.78 ($1/1 in 11/1 SS)

Refrigerator items:
Pillsbury Grand Biscuits $1.18 ($.50/2 in 9/13 SS) ($1/2 printable)
Nestle refrigerated cookie dough $2.87 ($1/1 in 10/11SS)
Pillsbury breadsticks $1.94 ($.40/2 printable or $1/2 in 9/13 GM)
Pillsbury Crescent Rolls $1.48 ($.50/2 printable or $1/2 in 9/13GM)
Pillsbury Grand Biscuits $1.38 ($.30/2 in 10/4 SS, and $.75/2 printable)
Pillsbury cookie dough $2.28 ($1/2 printable or $1/2 in 10/4 SS)
Pillsbury Sweet Rolls $1.48 ($.40/2 printable or $.40/2 in 10/4 SS)

Frozen Food:
Ore Ida Frozen French Fries/Tots 28oz $2.37 ($1.00/2 printable)
Birds Eye Steam Fresh Vegs $1.18 ($.35/1 in 9/13 SS)
Tyson anytizers bag $6.38
($1.50/1 in 10/11 SS)
Tyson breaded chicken in bag $4.48 ($1/1 in 10/11 SS)
Lean Pocket/Hot pockets $1.77 ($1/4 in 10/24 SS)
Jose Ole products 12oz or larger $3.98 ($1/1 printable)
Freschetta Frozen Pizza 21.75oz $5.48 ($1.00/1 printable)
California Pizza Kitchen $5.58 ($1/1 printable)
Red Baron Pizza Single 2 pack $2.98 ($1.00/1 in 10/11 SS)
Red Baron Fire baked thin pizza $3.18 ($1/2 in 10/11SS)
Totino's Party Pizza $1.12 ($.50/2 in 9/13 GM or $1/4 in 9/13SS3)
Tony's multi Serve pizza $2.50 ($1/2 printable)
Michelina Frozen meals $1.00 ($1.00/5 printable)
Sara Lee Frozen Dessert $2.98 ($1/1 printable)
Sara Lee Simple Sweet Pies $6.26 ($1/1 in 10/25 RP)


Cookies/Crackers:

Keebler Crackers $1.80 ($1/2 in 11/1 RP)
Keebler Cookies $2.98 ($1.50/2 printable)
Special K Crackers $1.98 ($1/1 printable)

Nasisco Crackers $3.18 ($1/2 when you purchase crackers and Easy Cheese in 11/8 RP)
Rice Krispies Treat $2.00
($1/2 printable)
Smuckers Jam/Jelly $2.68 ($.25/1 in 11/8 RP)
Jiff peanut butter $2.88 ($1/2 when you buy Jiff and Smuckers jelly in 11/8 RP)

See Winco Bargain meals for some low cost meals

Also see BeCentsable's Grocery Gathering and Grocery Deals for more savings on your other favorite stores

1 comment:

Toni said...

This is wonderful! Thank you so much for taking the time to do this.